Charakteristika školy

ZŠ Klášter Hradiště nad Jizerou je málotřídní školou rodinného typu. Škola sídlí v nově omítnuté budově, která byla v minulých letech rekonstruována, byla vytvořena půdní vestavba, kde vznikla nová IV. třída. Od školního roku 2022/2023 škola funguje jako čtyřtřídka se všemi ročníky 1.stupně. Spojení ročníků je určováno počtem žáků v jednotlivých ročnících. Kapacita školy je od 1. 9. 2023 stanovena na 70 žáků. Od školního roku 2018/2019 navštěvuje školu průměrně 53 žáků. Dochází k nám převážně místní děti, ale dojíždí i žáci z přilehlých obcí. Vedle žáků s běžnými vzdělávacími potřebami se v naší škole vzdělávají i žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, a i žáci nadaní. Ve vzdělávání žáků využíváme individuální přístup pedagogů i spolupráci s asistentkou pedagoga, která na škole působí. Při práci s těmito žáky spolupracujeme s PPP v Mladé Boleslavi a SPC v Mnichově Hradišti. Naši žáci často pracují ve smíšených skupinách, navzájem si pomáhají, spolupracují, je jim věnován individuální přístup v přátelském prostředí. Všichni žáci se učí pracovat v různorodém kolektivu málotřídní školy. Přirozeně dochází ke spolupráci starších a mladších žáků ve smíšených třídách.

Součástí školy je mateřská škola, se kterou úzce spolupracujeme, aby přechod dětí do ZŠ byl co nejjednodušší, dále školní družina a školní jídelna.

Vybavení školy

Škola sídlí v budově, která byla v roce 1973 plně rekonstruována, na modernizaci se ale pracuje neustále. Z dotačního programu se v roce 2018 podařilo zrekonstruovat školní hřiště s umělým povrchem. V roce 2021 byla provedena modernizace a rekonstrukce půdních prostor, vznikla nová učebna, kabinet učitelů a hygienické zázemí pro učitele. Škola má 4 kmenové třídy a jednu odbornou počítačovou učebnu.  V roce 2022 byla za přispění Středočeského kraje a OÚ Klášter Hradiště nad Jizerou škola nově zateplena a byla opatřena novou fasádou. Škola splňuje veškeré hygienické standardy. Všechny venkovní a vnitřní prostory jsou využívány a uspořádány tak, aby plně podporovaly život ve škole, přispívaly k vytváření příjemného prostředí s ohledem na bezpečnost žáků i ostatních pracovníků školy.

Pro výuku informatiky využíváme počítačovou učebnu s 10 počítači, které byly ve školním roce 2022/2023 vyměněny za již nedostačující starší počítače. Ve dvou třídách jsou INT tabule, a zbývající dvě třídy jsou vybaveny dotykovými INT Android panely. Škola je dále vybavena dostatečnými technologiemi, které žákům umožní rozvoj digitálních kompetencí. Ať se jedná o INT tabule, INT panely, tak tablety nebo roboty, určené k základům programování.

TV probíhá na sportovním hřišti s umělým povrchem za školou nebo na sportovním hřišti v naší obci, v zimních měsících využíváme tělocvičnu, která je nedaleko školy.

Spolupráce školy a dlouhodobé projekty

Malotřídní škola je důležitým centrem obce, a to nejen jako vzdělávací instituce, ale také jako součást kulturního a společenského života komunity.

Škola dává přednost přímému kontaktu s rodiči a zákonnými zástupci žáků. To je umožněno především rodinným charakterem školy a její kapacitou. Rodiče tak mohou dle potřeby denně hovořit s pedagogy v době před vyučováním nebo dle dohody v konzultačních hodinách. Komunikace s rodiči probíhá ústní, písemnou, případně mailovou formou. Veškeré potřebné informace škola zveřejňuje na webových stránkách. Využíváme třídní schůzky a individuální konzultace s vyučujícími podle dohody.

Rodiče se mohou účastnit školních výletů a zájezdů do divadla, pomáhají s organizací masopustu a výrobou masek, asistují při sportovních akcích. Pro rodiče připravujeme vánoční slavnost a prodejní trhy. Rodiče se také zapojují do organizace kroužků v rámci školy, například kroužek tvoření.

Na škole pracuje Školská rada, která se podílí na plánování života školy, pomáhá uskutečnit záměry pedagogů a také začlenit požadavky rodičů do školního programu.

Projekty, které škola vymýšlí  a realizuje, otevírají prostor pro vytváření dobrých vztahů na úrovních rodič-škola, rodič-učitel-žák, škola-komunita. Při realizaci těchto aktivit má škola možnost přibližovat a vysvětlovat rodičům i širší veřejnosti své záměry, své strategie, své plány. To, že škola úzce spolupracuje s rodiči, ale i s obecní komunitou, vede k tomu, že na dobrém fungování školy záleží všem.

Škola je zapojena do těchto projektů:

• Ovoce a zelenina do škol
  • Mléko do škol
  • Zdravé zuby
  • Abeceda peněz – finanční gramotnost
  • MAP (ZŠ + MŠ)
  • Hravě žij zdravě
  • Bobřík informatiky
  • Testování ČŠI
  • Testování SCIO
  • OP JAK
  • Pangea – matematická soutěž
  • Tonda Obal
  • Zdravá pětka
  • Fun park – pilotování učebnic
  • ŠKO – ENERGO 2023 – ekozahrada s přírodními prvky

ŠKODA EDU 2023 – podpora vzdělávacích aktivit a správného klima školy

Ve škole pořádáme velké množství akcí, mezi nejzajímavější patří:

• Zpívání u stromečku
  • Vánoční jarmark
  • Vánoční besídka školy
  • Masopustní průvod
  • Vítání jara – vynášení Smrtky
  • Velikonoční výstava
  • Plavání
  • KMD – Klub mladého diváka v Mladé Boleslavi – návštěva divadla

Škola spolupracuje se Školskou a kulturní komisí OÚ, s OÚ Klášter Hradiště nad Jizerou, s Obcí baráčníků, s SDH Klášter Hradiště nad Jizerou, s Mysliveckým sdružením.

Ve škole probíhá pravidelně sběr papíru, pomerančové a citronové kůry, žaludů a kaštanů.

Z peněz, které jsou získány, jezdí děti na školní výlety a nejpilnější sběrači jsou vždy odměněni.